Artykuł opublikowany: w kategorii: Aktualności, Wartości odżywcze oliwy Dodaj komentarz

Oliwa z oliwek wartości odżywcze?

Dobra oliwa extra virgin

Oliwa z oliwek wartości odżywcze? Oliwa z oliwek to jeden z podstawowych składników śródziemnomorskiej diety. Stosowano ją już 4000 lat p.n.e. w krajach, takich jak Palestyna, Armenia oraz Indie. Swoje zastosowanie znajdowała w nawilżaniu skóry oraz jako lekarstwo. Oliwa z oliwek posiada niezywkły smak oraz właściwości zdrowotne. Jakie wartości odżywcze ma oliwa z oliwek?

Oliwa z oliwek – charakterystyka

Oliwa z oliwek charakteryzuje się wyjątkowym smakiem. Dzieje się tak ze względu na pozyskiwanie oliwek tylko i wyłącznie metodami mechanicznymi lub innego rodzaju metodami fizycznymi. Udowodniono, że spożywanie oliwy z oliwek zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, zespołu metabolicznego, nadciśnienia tętniczego, jak i cukrzycy typu drugiego. Chroni ona także przed chorobami wieku starczego oraz mózgu.

Jak wygląda produkcja oliwy z oliwek?

Potrzeba odpowiednio dojrzałych oraz zdrowych owoców oliwnych, jak i również kontrolowanego całego procesu produkcji – od owoców po butelkowanie, aby wyprodukować oliwę z oliwek wysokiej jakości z pierwszego tłoczenia. Międzynarodowe standardy, metody analityczne oraz regulowane limity dają nam gwarancję tożsamości, autentyczności i wysokiego poziomu jakości danej oliwy z oliwek.

Oliwy z oliwek pierwszego tłoczenia posiadają dużą odporność na utlenianie, pod warunkiem, że są właściwie przechowywane. Charakteryzują się niezywkłymi walorami smakowymi, a także wspomnianą stabilnością, a to tylko niektóre zalety. Oliwa z oliwek znajdzie swoje różnorodne zastosowania w kuchni. Dzięki niej mamy możliwość przygotować zarówno wykwintne, jak i tradycyjne, klasyczne potrawy.

Niezwykłe właściwości oliwy z oliwek

Co ciekawe już jedna łyżka albo 13,5 grama oliwy z oliwek zawiera w sobie:

  • 1,9 miligrama witaminy E,
  • 8,13 mikrogramów witaminy K,
  • śladowe ilości potasu oraz wapnia,
  • tokoferole, polifenole, fitosterole oraz innego rodzaju przeciwutleniacze.

Oliwa z oliwek zawiera w sobie bogactwo związków fenolowych – aż ponad trzydzieści rodzajów. Są to silne przeciwutleniacze, które pomagają chronić organizm przed wolnymi rodnikami. Wolne rodniki są to cząsteczki powodujące uszkodzenie komórek, przyspieszenie procesu starzenia się organizmu, a także przyczyniają się do rozwijania różnorodnych chorób.

  Jak oliwa z oliwek wpływa na cholesterol?

Oliwa z oliwek extra virgin posiada skład, który zdecydowanie można nazwać prozdrowotnym. Występują w niej głównie tłuszcze jednonienasycone. Jest to zdrowy dla serca tłuszcz stanowiący podstawę diety śródziemnomorskiej. Oliwa z oliwek extra virgin w swoim składzie zawiera również tłuszcze wielonasycone, takie jak między innymi kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6.

Głównym kwasem tłuszczowym w oliwie extra virgin jest kwas oleinowy zwany tłuszczem jednonienasyconym. Stanowi on 73 procent całościowej zawartości oleju.

Według badań kwas oleinowy zmniejsza stan zapalny w organizmie, a nawet ma pozytywny wpływ na geny, które są powiązane z powstawaniem różnego rodzaju nowotworów. Naukowo potwierdzono, że dieta bogata w jednonienasycone tłuszcze ma pozytywne oddziaływanie na markery chorób sercowo-naczyniowych – takie jak udar, czy choroby serca. Zmniejszone zostają wtedy wskaźniki przewlekłych zapaleń, ciśnienia krwi, poziomu glukozy, a także cholesterolu we krwi.

Jak wiadomo główna przyczyna przedwczesnych zgonów na terenie całego świata to choroby serca. Dzięki oliwie z oliwek możemy się przed tym zabezpieczyć. Badania pokazują, że populacja regionu śródziemnomorskiego posiada bardzo niskie wskaźniki zgonów z powodu chorób serca. Uważa się, że to właśnie spożywanie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia przez tamtych mieszakńców jest czynnikiem chroniącym przed chorobami serca.

Czynne związki, które znajdują się w oliwie z oliwek posiadają silne właściwości kardioochronne. Pomagają obniżać ciśnienie krwi oraz zapobiegają miażdzycy.

W naszym sklepie internetowym Oliwa Cazorla posiadamy w ofercie tylko i wyłącznie najwyższej jakości oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia z tłoczni Cazorla. Znajdziecie tu Państwo oliwę z oliwek extra virgin. Kupując u nas mają Państwo gwarancję oryginalności produktu. Wszystkie nasze oliwy z oliwek są bezpośrednio od producenta.

Zobacz również:

  Sekret Doskonałej Oliwy z Oliwek Hiszpańskich
Dodaj komentarz