
Zastosowanie kosmetyczne oliwy z oliwek . Już w czasach starożytnych Grecy używali oliwy z oliwek nie tylko do praktyk religijnych, czy celów kulinarnych. Nie bez powodu Homer nazywał ją “płynnym złotem”. Była tradycyjnie stosowana jako olejek do masażu i środek nawilżający. Jakie zastosowanie kosmetyczne ma dzisiaj? O tym w artykule.
Krótka historia oliwy z oliwek
Poruszane tematy
Oliwa z oliwek otrzymywana jest poprzez tłoczenie oliwy z całych owoców oliwek. Jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe – zdrowe tłuszcze, które zapewniają różne korzyści zdrowotne i kosmetyczne. Ludzie wierzyli, że oliwki to dar od bogów. Według mitologii greckiej bogini Atena ofiarowała Grecji drzewo oliwne, kiedy zakładano miasto Ateny. Według badaczy oliwki po raz pierwszy udomowiono w regionie Morza Śródziemnego około 6 000–8 000 lat temu. Uważa się, że przebyły drogę z Syrii do Turcji, a następnie do Grecji i na Kretę. Podczas igrzysk olimpijskich sportowcy przed i po zawodach nacierali swoje ciała oliwą z oliwek, aby przygotować się do masażu. Ten zabieg przetrwał do czasów współczesnych i cieszy się niesłabnącym uznaniem. Znany starożytny grecki lekarz Hipokrates zalecał stosowanie płynu na rany, oparzenia, czy jako środek na infekcje ucha. W średniowiecznej Hiszpanii i Francji stała się cenionym składnikiem mydła. Była też środkiem na siniaki i skaleczenia. Oliwy z oliwek używano również do pielęgnacji skóry i włosów.
Zastosowanie kosmetyczne oliwy z oliwek
Korzyści ze stosowania oliwy z oliwek na skórze
Oliwa z oliwek znana jest głównie jako dodatek do potraw. Czy zdajesz sobie sprawę, że ma również mnóstwo zastosowań kosmetycznych, nie tylko jako środek do usuwania makijażu?
- To skarbnica witamin takich jak: A, D, K i E, a także skwalanu.
- Zawiera kluczowe dla zdrowia skóry nienasycone kwasy tłuszczowe: kwas oleinowy, kwas palmitynowy i kwas linolowy.
- Główne korzyści z jej stosowania to przede wszystkim doskonałe właściwości nawilżające.
Polecamy nakładać ją na mokrą skórę, gdy pory są otwarte. Można ją używać do zmniejszania obrzęków pod oczami. Wystarczy położyć ciepły kompres nasączony oliwą na oku na około pięć minut.
Ciekawym rozwiązaniem jest wymieszanie oliwy z oliwek z ulubioną emulsją, żelem pod prysznic, czy płynem do kąpieli. Można dodać odrobinę płynu do balsamu, który nakładamy zaraz po wyjściu z wanny. Skóra będzie miękka, promienna i nawilżona. W okresie zimowym jest sprawdzony preparatem dla popękanej i suchej skóry. Oliwa pokrywa skórę i zatrzymuje wilgoć wewnątrz, aby ta nie wyparowała. Działa tym samym jak bariera ochronna. Oczywiście warto zachować umiar, aby nie uzyskać efektu odwrotnego do oczekiwanego. Do pielęgnacji ciała polecamy ekologiczną oliwę z oliwek, wolną od GMO, która dostępna jest w naszym sklepie internetowym.
Dlaczego warto nakładać oliwę z oliwek na włosy?
Twoje włosy są suche lub zniszczone przez gorące powietrze z suszarki? Zastosowanie oliwy z oliwek może pomóc im tchnąć w nienowe życie. Hiszpańska oliwa z oliwek to naturalny preparat poprawiający wygląd włosów. Dzięki składnikom nawilżającym, takim jak skwalen, kwas oleinowy i stearynowy, skutecznie zapobiega rozdwajaniu się końcówek i zwiększa ich elastyczność. Przynosi również działanie kojące, w przypadku swędzącej i suchej skóry. Zalecamy jest stosowanie raz na tydzień, najlepiej poprzez nakładanie tylko na środek i same końcówki włosów. Zbyt częste nakładanie preparatu spowoduje gromadzenie się osadu, a włosy staną się tłuste i trudne do ułożenia. Należy też pamiętać, że nie jest to środek do stylizacji. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, warto sięgnąć po dostępną w naszym sklepie wysokiej jakości hiszpańską oliwę z oliwek Royal z pierwszego tłoczenia.
Zastosowanie kosmetyczne oliwy z oliwek
Kiedy nie stosować oliwy z oliwek
Nie polecamy stosowania oliwy z oliwek osobom ze skórą trądzikową i tłustą. Wprawdzie działa ona na stany zapalne, aczkolwiek jej stosowanie w tym przypadku może spowodować zatykanie porów i pogorszenie wyglądu cery. Nie jest więc najlepszym wyborem do mycia lub demakijażu twarzy u osób ze skórą wrażliwą. Zalecamy, aby przed pierwszym użyciem przeprowadzić test na małym fragmencie skóry.
Zobacz również: