Artykuł opublikowany: w kategorii: Aktualności

Hiszpańska oliwa z oliwek, jak wybrać dobrą?

oliwa hiszpańska sklep internetowy Sierra de Cazorla

Dobra hiszpańska oliwa z oliwek musi spełniać surowe kryteria

Jeśli chcesz się dowiedzieć czym powinna charakteryzować się dobra hiszpańska oliwa, zapraszam do lektury poniższego wpisu. Często będąc na zakupach mamy przed sobą regał pełen różnorakich produktów. Z braku czasu nie możemy przestudiować każdej marki. Według jakich kryteriów ocenia się jej jakość? 

Czym charakteryzuje się dobra hiszpańska oliwa z oliwek?

Poniżej podajemy kilka kluczowych punktów, na które należy zwrócić uwagę kupując hiszpańską oliwę:

Extra Virgin 100% sprawdzajmy czy hiszpańska oliwa, którą mamy w ręce jest aby na pewno oliwą. Tłoczoną na zimno bezpośrednio po zbiorze. Otrzymaną tylko i wyłącznie w procesie mechanicznym.

Producenci oliwy z oliwek na etykiecie podają często Extra Virgin. Tymczasem może to być oliwa rafinowana z wytłoczyn. Taka oliwa jest chemicznie oczyszczana. A prawdziwa oliwa extra virgin stanowi jedynie dodatek. Dlatego należy czytać uważnie etykiety.

Pochodzenie oliwy. Niejednokrotnie spotykamy się w restauracjach czy sklepach z oliwą z oliwek, której etykieta jednoznacznie sugeruje kraj pochodzenia. Drobnym druczkiem dodane jest natomiast „wyprodukowana z oliwek pochodzących z UE”. To oznacza, że jest to mieszanka o niewiadomym pochodzeniu, a co za tym idzie – kiepską jakością. Hiszpańska oliwa z oliwek musi być wyprodukowana w Hiszpanii.

Odmiana oliwek. Ta uwaga dotyczy oliwy z oliwek z jednego kraju czy regionu. Tutaj ważne jest czy jest to oliwa wytłoczona z jednej odmiany oliwek. Świadczy to o jej jakości. Daje także możliwość wyczucia różnic smakowych pomiędzy różnymi odmianami hiszpańskiej oliwy.

Kwasowość oliwy – kwasowość oliw extra virgin nie powinna przekraczać 0.8%, a hiszpańska oliwa z oliwek o kwasowości poniżej 0.4% to oliwa z półki premium

Opakowanie do przechowywania oliwy – oliwa z oliwek nie znosi nadmiaru światła, dlatego dobrze, aby oliwa była w butelce z ciemnego szkła/plastiku a najlepiej w puszce – daje to 100% ochrony UV.

oliwa hiszpańska sklep internetowy Sierra de Cazorla
Oliwa Cazorla to nie tylko oliwa premium, ale także niebagatelny design butelki!

Mamy nadzieję, że teraz będzie Wam łatwiej wybrać dobrą hiszpańską oliwę i pozwoli ustrzec się przed nieczystymi zagraniami marketingowymi. Dajcie znać, czy materiał jest pomocny. A może brakuje jakiś informacji?

  Jak powstaje najlepsza hiszpańska oliwa?

Hiszpańska oliwa z oliwek gdzie kupić

Zapraszamy na zakupy online do sklepu internetowego OliwaCazorla.pl:

oliwa hiszpańska sklep internetowy